Heading Logo


West Holmes seniors receive recognition

Published: June 10, 2017 5:00 AM

WEST HOLMES DISTRICT -- Seniors at West Holmes High School were recognized in a senior assembly held recently.

Seniors in the top 10 percentile are: Matthew Chanay, Elizabeth Compton, Isaac Gallion, Ali Gilt, Joshua Goudy, Cole Guerra, Andrew Hershberger, Natasha Latouf, Kacie Leppla, Kylie Leppla, Kyli Michaels, Kate Rodhe, Logan Scherer, Sarah Schonauer, Erin Stitzlein, Sarah Tennefoss, Riley Uhinck, Leslie Weekley.

Natasha Latouf was valedictorian, with Kate Rodhe, salutatorian.

Individual awards were given to:

Jedediah Alexander, Merit Award; Joanna Allison, 4-Year Honor Award, Award of Merit; Karley Arnold, 1st Year Honor Award; Bayley Austin, Perfect Attendance; Samuel Baird, 1st Year Honor Award; Colton Baker, 1st Year Honor Award.

[Article continues below]

Grayson Barnhart, Merit Award; Eric Biltz, Honors Diploma, Award of Merit; Payten Boring, 2-Year Honor Award; Kaitlyn Bretz, Merit Award; Devin Britt, 4-Year Perfect Attendance, Honors Diploma, Award of Merit; Zachary Buchanan, Merit Award.

Matthew Chanay, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Elizabeth Compton, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Jason, Compton, 3-Year Honor Award; Brandon Cool, 2-Year Honor Award.

Vincent DeFelice, Merit Award, Award of Merit; Madison Dilly, Merit Award; Logan Dodd, Merit Award; Jacob Donaldson, Merit Award; Danny Drummond, 3-Year Honor Award.

Lucas, Eastep, 2-Year Honor Award; Garett, Ervin, 1st Year Honor Award; Wyatt Fortune, Merit Award; Madalynn Fotta, 1st Year Honor Award.

Isaac Gallion, 4-Year Honor Award; Samara Gallion, Honors Diploma; Ali Gilt, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Joshua Goudy, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Cole, Guerra, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Jacob Gutierrez II, 1st Year Honor Award.

[Article continues below]

Chelsea Hales, Merit Award, Honors Diploma; Samantha Hall, 3-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Kaylyn Halloran, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Erik Hanna, Merit Award; Peyton Harris, 1st Year Honor Award, Award of Merit; Riley Harris, 3-Year Honor Award; Sierra Harris, Merit Award; Quintin Harter, 4-Year Honor Award, Award of Merit; Landon Hawkins, Merit Award; Shelby Hebb, Merit Award; Andrew Hershberger, Merit Award, Honors Diploma, Award of Merit; Marris Hoffee, 4-Year Honor Award, Honors Diploma; Audrey Hostettler, Merit Award; Michelle Hostettler, 1st Year Honor Award.

Isaiah Johnston, Merit Award; Bryce Kelley, Merit Award; Samuel, Kerby, 2-Year Honor Award; Austin Kurtz, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Natasha Latouf, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Kacie Leppla, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Kylie Leppla, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Kaci Ling, Merit Award.

Kayla Malachin, Merit Award; Rebekah, Marmet, 1st Year Honor Award; Dakota Mast, Merit Award; Owen, Maynard, 1st Year Honor Award, Perfect Attendance; Ian, McCulloch, 2-Year Honor Award, Honors Diploma; Robert McCune, Merit Award; Taylor McElroy, 4-Year Honor Award, Award of Merit.

Kyli Michaels, Merit Award, Award of Merit; Caitlin Miller, Merit Award; Elizabeth Miller, 1st Year Honor Award; Kenna, Miller, 1st Year Honor Award; Miranda Miller, Merit Award; Regina Miller, 4-Year Honor Award, Honors Diploma; Alyxandria Morris, Merit Award, Honors Diploma, Award of Merit; Makena, Mulhall, 3-Year Honor Award.

Omara Olney, 2-Year Honor Award; Natalie Parsons, 3-Year Honor Award, Award of Merit; Carah Porter, 4-Year Honor Award, Honors Diploma; Dakota Patterson, Merit Award; Dorita Phillips, Merit Award, Honors Diploma, Award of Merit; Laura Polcyn, Merit Award.

Mark Raber, Merit Award; Aaron Rennie, 2-Year Honor Award; Rebecca Reynolds, 1st Year Honor Award; Connor Roach, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Kate Rodhe, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Samantha Rogers, 1st Year Honor Award; Savannah Rogers, 2-Year Honor Award, Perfect Attendance; Makayla, Roush, 1st Year Honor Award; Abigale Rusnak, Merit Award.

Hunter Sallo, Merit Award; Logan Scherer, 4-Year Honor Award; Philip Schlabach, Merit Award; Jeremy Schonauer, Merit Award, Honors Diploma, Award of Merit; Jonathan Schonauer, 4-Year Honor Award, Perfect Attendance, Honors Diploma, Award of Merit; Sarah Schonauer, 4-Year Honor Award, Honors Diploma; Isaac Shearer, Merit Award.

Madelyn Sheely, Merit Award, Award of Merit; Marc Simcak, 1st Year Honor Award; Nicholas Speegle, Merit Award; Cortney Starr, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Erin Stitzlein, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Colton St. John, Merit Award; Hunter Sundberg, 3-Year Honor Award, Honors Diploma.

Ally Taylor, 2-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Sarah Tennefoss, 4-Year Honor Award, Honors Diploma; Kaitlynn Tish, Merit Award; Riley Uhinck, Merit Award, Honors Diploma, Award of Merit; Kathryn Vaccariello, 4-Year Honor Award, Perfect Attendance, Honors Diploma, Award of Merit; Rebecca Vales, 2-Year Honor Award; Gregory VanSickle, Merit Award.

Leslie Weekley, 4-Year Honor Award; Cherokee Wells, 3-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit; Jamie Wheeler, Merit Award; Randal, Wilkinson, 2-Year Honor Award; Coleston Wilson, Merit Award; Isaac Wine, 1st Year Honor Award, Perfect Attendance; Mikayla Winegar, 1st Year Honor Award; Abigail Woods, Merit Award; Cody Woods, Merit Award; Brooke, Workman, 4-Year Honor Award, Honors Diploma, Award of Merit.

Taylor Yerian, Merit Award, Award of Merit; Nicholas Yoakem, Merit Award; Robert Yoder, Merit Award; Terrell Yoder, 3-Year Honor Award; Trenton Yoder, 3-Year Honor Award; Brandon Zemrock, 2-Year Honor Award.

Athletic Department Awards went to:

Knight of the Year -- Josh Goudy; Lady Knight of the Year -- Michelle Hostettler.

OHSAA Archie Griffin Sportsmanship Award -- Conner Roach and Kacie Leppla.

OHSAA Scholar Athlete Award -- Josh Goudy and Kate Rodhe.

OHSAA State Sportsmanship, Ethics, and Integrity Award -- John Coakley.

NFHS Award of Excellence -- Matt Chaney and Katy Vaccariello.

Courageous Student Award -- Karley Arnold.

Wendy's High School Heisman National Nominee -- Josh Goudy.

U.S. Marines Distinguished Athlete Award -- Jake Mullet and Taylor Yerian.

OCC Scholar Athlete Awards -- Katy Vaccareillo, Josh Goudy, Erin Stitzlein, Kylie Leppla, Kate Rodhe, Kacie Leppla, Riley Uhinck, Ali Gilt, Matthew Chanay, Brooke Workman, Connor Roach, Cherokee Wells, Samantha Hall, Trenton Yoder, Natalie Parsons.

Booster Club Scholarship Award -- Josh Goudy and Kacie Leppla.


Rate this article

Do you want to leave a comment?   Please Log In or Register to comment.